Eklenme Tarih & Saat: 18.09.2012 - 14:40:14 Yazd?
Kuş Gözlemciliği

 
     Efteni Gölü, Düzce’nin 14 km. güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde, Düzce Ovasına ait akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.Gölyaka ilçesine 2km.mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır.
     Gölün muhteşem manzarasını ve Düzce’nin doğal güzelliklerini kuşbakışı izlemek isteyenler, yaklaşık 162 basamakla çıkılan ve seyir terası adı verilen Toptepe yangın gözetleme kulesini ziyaret edebilirler.
     Yine aynı bölgede ve Efteni Gölüne 500mt. mesafede bulunan Hamamüstü köyüne giderek Kartal Yuvasını ziyaret edebilir, su kenarında bulunan asma teraslarda yemek yiyebilir piknik yapabilirler.
 

    

 

 

 
Çevrede kuş türlerinin izlenebilmesi için 4 adet seyir terası bulunmaktadır.Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular, gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer almaktadırlar. Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni Gölü, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. Boz kaz, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, macar, elmabaş, pas baş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak mevsiminde foto safarisi için uygun özellikler göstermektedir.
Gölde kuş türlerinin yanı sıra ender bitki türleri de bulunmaktadır.Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar da göze ilk çarpan bitkilerdendir
Efteni Gölü sportif olta balıkçılığı yapmak isteyenler içinde cezbedicidir. Ancak Orman içi Sularda Avlanmaya yönelik balıkçılık belgesine sahip olmanız gerekir. Çapak, Bıyıklı Sazan, Kızılgöz, Tatlısu Kefali, Yeşil Sazan, Yayın, Karaman, Turna, Levrek ve Tatlısu Kayabalığı gölde yaşayan balık çeşitlerindendir.
1992 yılında Orman Bakanlığı Milli Parklar Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, av ve yaban hayvanlarının muhafazası, göçmen türlerinin göç yollarının güvence altına alınması, yaşama ortamlarının korunması, geliştirilmesi, iyileştirici tedbirlerin alınması, barınma, beslenme ve uygun yaşama koşullarının sağlanması amacı ile koruma statüsüne alınmış ve avlanma kesinlikle yasaklanmıştır.
Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda turizm potansiyelini açığa çıkartmak amacı ile; Efteni Gölü Turizm amaçlı çevre düzenleme projesi çalışmaları devam etmektedir.