Eklenme Tarih & Saat: 18.09.2012 - 14:37:57 Yazd?
Deniz Turizmi

 Akçakoca, Karadeniz Bölgesinin batı ucunda,  Orta Anadolu’nun denize açılan ve Karadeniz sahillerinde mavi bayrak alabilen tek turizm merkezidir.  35km.yi bulan sahili boyunca çok sayıda kumsallı plajları var. Bir yanı boydan boya deniz, yer yerde Karadeniz’in heybetli dalgaları tarafından oluşmuş yalıyarları görülmeye değerdir. Bunların en yükseği Ceneviz Kalesi ile Değirmenağzı arasında ve 30mt.yükseklikte bulunan Soyat yalıyarlarıdır.

Akçakoca, Deniz-Kum-Güneş ekseni dışında; dalma meraklıları, sörf yapmak isteyen heyecan tutkunları, yelken sporuyla denizin mavi dünyasına açılmak ve olta balıkçılığı için alternatifler sunuyor.

 
Ceneviz Kalesi Plajı Akçakoca merkezinin 2km.batısında, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından Karadeniz sahillerine verilen tek mavi bayraklı plajıdır. Ormanla iç içe essiz kumsalı, Tarihi Ceneviz Kalesi ve etkileyici gün batımı ile kendine hayran bırakıyor. Doğu ve Batısında olmak üzere iki ayrı plajı var. Yalıyarlar olarak isimlendirilen plajlardan biri Kıyı boyunca yer alan mağaralar barındırması sebebiyle Fok Kayaları olarak anılıyor. Diğer plaj ise daha uzun kumsallı ve sahile gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet veriyor.
Akçakoca’nın girişinde ve sahil yolu üzerinde bulunan Çuhallı plajı, konumu ve çevre düzenlemesi ile dikkat çekiyor. Tenis, basketbol, plaj voleybolu ve su sporları ile çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı, sabah-akşam yürüyüşleri için düzenlenmiş sahil kordonu ve hemen yanında bulunan Ayazlı kayalıkları ile gün batımını izlemek isteyenler tarafından ilgi görüyor
Çınaraltı Plajı, Akçakoca’nın en eski plajlarından biridir. Şehir merkezinde olmasından dolayı çok tercih ediliyor. Şehirden uzaklaşmadan denizin, şirin kumsalın ve günbatımının keyfini çıkarabilirsiniz. Plajın adını hemen arkasında bulunan asırlık çınar ağaçlarından almaktadır. Plajın hemen üstünde yeme-içme ve eğlence tesisleri mevcuttur.
Ayazlı ve Limancık plajları, Akçakoca merkezde bulunan bu iki plaj, arasındaki yalıyarla birbirinden ayrılıyor. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu resmetmeye değer bir doğa harikasıdır.
Değirmenağzı plajı ilçe merkezindedir. Geniş kumsalı, berrak denizi, etrafındaki eğlence alanlarıyla ünlü. Dolayısıyla gençlerin tercih ettiği bir yer.
Kalkın plajı ilçe merkezine 6km mesafede, Kalkın Köyü sınırları içerisindedir. Ormanla iç içe geniş, uzun kumsalları ve sığ denizi var. Doğayla baş başa olduğunuz bu yerde dilerseniz deniz ve güneşin keyfini çıkarabilir, dilerseniz de piknik yapabilirsiniz. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne ait sporcu kamp eğitim merkezi ve dinlenme tesisi ile restaurant bulunmaktadır
Edilliağzı Plajı İlçe merkezine 5km. uzaklıktadır. Ormanla denizin adeta kucaklaştığı bu alanda geniş ve doğal plajlar var. Özellikle sakin yer arayanlar için oldukça ideal bir ortamdır. Kamping türünde işletmeler mevcut olup yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz
Karaburun Plajı şehir merkezinden 10km. uzaklıkda ve göz alabildiğine uzanan geniş bir kumsala sahip. 100m.boyunca sığ olan deniz, dalga olsa bile yüzenleri olumsuz etkilemiyor Çevresinde kamp ve piknik alanları , kır lokantaları eğlence yerleri ve konaklama ihtiyacı için ev pansiyonları bulunmaktadır.
Melenağzı Çayı ve plajı, Sakarya ile Düzce ilini birbirinden ayıran Melen Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü yerin kıyısında ve Akçakoca merkezine 13 km. uzaklıktadır. Sahil boyunca uzanan plajları, kamp yerleri, otel, motel, pansiyon, keyifli balık lokantaları ve eğlence yerleri mevcuttur. Denizi sığ ve kumu oldukça incedir. Melen Çayı’na denizden girip yeşillikler arasında akıntıya karşı tekne gezintisi yapmanızı tavsiye ederiz.
Akkaya Köroğlu Plajı, Akçakoca’nın doğusunda ve ilçe merkezine 7km. mesafededir. Plajı oldukça sığ ve hemen arkasında yemşeşil ormanı var.Yürüyüş yapmaktan yada balık avlanmaktan hoşlananlar için alternatif sunuyor.