Eklenme Tarih & Saat: 18.09.2012 - 14:33:18 Yazd?
Yayla Turizmi

 Düzce Yaylaları bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin değerlendirebileceği zengin bitki örtüsüne sahip olan bu yaylalar  her türlü doğa turizmine uygundur. Birbiri ardına sıralı ve bütünsel bir yapı arz eden bu yayla ve göletlerde doğa yürüyüşleri, Dağ bisikleti, çadır kamp, karavan, olta balıkçılığı, foto safari, Off-Road, atlı gezinti yapılabilir.

    Topuk Yaylası

    Kardüz Yaylası
    Odayeri Yaylası
    Pürenli Yaylası
    Doruk (Sinekli Yaylası)
    Sakarca Yaylası
    Kocayayla 
    Torkul Göleti ve Yaylası
    Balıklı Yaylası    
    Çiçekli Yaylası
    Derebalık Yaylası
    Hira Yaylası
    Şehirli Yaylası

 
Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 27.05.2010 tarihinde temelleri atılan Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri 01.07.2011 tarihinde hizmete açılmıştır.Yayladan; Abant Gölü, Odayeri Yaylası, Sinekli Yaylası ve Samandere Şelalesine ulaşmak mümkün. Yaylada bulunan Yayla Göleti ortamla bütünlük arz ederek buraya olan ilgiyi arttırmaktadır. Dağdan çıkan kaynak sularıyla beslenen gölette; Aynalı Sazan, Kadıncık ve Hollanda Sarısı gibi balık türleri yaşamakta olup Gölette olta balıkçılığı yapmakta mümkündür.
Düzce İli Gölyaka İlçesi sınırlarında bulunan Kardüz Yaylası, Gölyaka’ya 28 km. Düzce’ye 48 km. D-100 Karayoluna 38 km. ve en yakın yerleşim yerine 19 km. mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1830 mt. olan yaylanın alanı ise 180 Hektardır.Düzce’nin en yüksek noktalarından biri olan Kardüz Yaylası kış turizmine adaydır. Kardüz Yaylasında kışın kış sporları, yaz aylarında ise çim kayağı yapmanın yanı sıra meraklıları için; Jeep safari, foto safari, dağ yürüyüşü etkinlikleri için bölge oldukça uygundur.
Düzce-Merkez Çınardüzü Köyü sınırları içerisinde kalan Odayeri Yaylası Düzce’ye 28 km. mesafededir. Bakir güzelliklere sahip olan Odayeri Yaylası'nda; asırlık ormanları, olta balıkçılığına müsait dereleri, dağ bisikleti için doğal ortamı, ve dağ turizmine elverişli mekanları ile dikkatleri çekiyor.
Düzce İli Gölyaka İlçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km. Düzce’ye 28 km. mesafede olup rakımı 1400 mt. dir. Düzce, Efteni Gölü veya Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilen Pürenli Yaylası, doğanın coşkusunun renk cümbüşüyle kaynaştığı, su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir yaylalar bütünüdür.Pürenli Yayla bütününde bulunan Büyük Balıklı Yaylaları doğal güzelliklerin yanı sıra, çim kayağı, çadır kamp ve doğa yürüyüşleri yapmaya da çok uygundur.
Düzce’ye 35 km. en yakın yerleşim yerine 6 km. mesafede olan Sinekli Yaylasına Beyköy, Uğur Köyü, Samandere Köyü Şelale güzergahından ulaşılmaktadır. Ayrıca Abat Gölü yol güzergahından da ulaşım sağlanmaktadır. Her yıl Temmuzun 4.haftası düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sinekli yayla şenliklerine katılım oldukça fazladır. Yayla, İzcilik ve Çadır kampları, Trekkin ve bisiklet sporları için oldukça uygundur.
Bir kısmı Bolu bir kısmı Düzce'ye ait olan Sakarca Yaylası Düzce’ye 40 km. Kaynaşlıya 25 km. en yakın yerleşim yerine ise 18 km. mesafededir. 1550 mt.rakımı olan yayla eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olup meraklıları için foto-safari ve trekking için uygundur.
Düzce merkez sınırları içinde bulunan Kocayayla, Düzce’ye 35 km. en yakın yerleşim yerine 11 km.mesafededir. 1450 mt. rakımı olan yayla 86.264m2 dir. Abant'a 7 km. mesafede olan Kocayayla Düzce Merkez, Samandere Şelalesi, Kocayayla Göleti üzerinden Abant'a ulaşabilen en kısa mesafedir.Çam Köknar ve Kayın ormanları içindeki yaylada trekking ve foto safari etkinliklerinin yanı sıra Off-Road yarışları ve kamp etkinlikleri için oldukça uygundur.
Düzce Merkez Uğurköyü sınırları içinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası il merkezine 34 km. mesafededir. 1300 mt.yükseklikte bulunan yayla içerisinde volkanik çöküntüden oluşan birde tabii göleti bulunmaktadır. Gölet çevresinde bulunan Kayın, Köknar, Gürgen, Kestane, Akçaağaç, Karaçam gibi ağaçların panoramik görüntüsü eşliğinde olta balıkçılığı yapmanız keyif verebilir. Karadeniz yaylalarının tüm özelliklerini taşıyan Torkul Yaylası, doğal yürüyüş,koşu yolları ve çok renkli çiçekler arasında çadırlı kamp yapmak isteyenler için ideal özelliklere sahiptir. Odayeri Yaylasına 6 Km. mesafede olan yayla trekking turları içinde en çok tercih edilen yaylalarından biridir.
Düzce Gölormanı Köyü sınırları içinde, Elmacık Dağları üzerinde bulunan Balıklı Yaylası Düzce’ye 36 km. mesafededir.1400m yükseklikteki yayla çevresi Çam, Gürgen, Kayın Ormanları ile çepeçevre sarılmış kendinizi doğanın içinde hissedebileceğiniz bir yer. Düzce’nin en güzel yaylalarından biri olan Balıklı Yaylası kamp, trekking, foto-safari gibi aktiviteler için oldukça uygundur.
Düzce-Merkez Aydınpınar köyü sınırları içerisinde bulunan Derebalık Yaylası, Şehir merkezine 36km.en yakın yerleşim yerine uzaklığı ise 22 km.dir.1400mt. rakımı olan yaylaya her türlü binek araçla ulaşmanız mümkün.Yaylada, piknik ve çadır kampı, kayak, çim kayağı, dağcılık, dağ bisikleti, atlı gezinti, doğa yürüyüşü foto-safari yapmak için uygundur.
Düzce-Merkez Derdin Köyü sınırları içerisinde kalan Çiçekli Yayla, şehir merkezine 30km.en yakın yerleşim yerine ise 6km.mesafededir.1600 mt.rakımı olan yaylaya hertürlü binek araçla ulaşım mümkündür. Yayla; çim kayağı, dağcılık, dağ bisikleti, atlı gezinti, doğa yürüyüşü foto-safari piknik ve çadır kampı içinde uygundur.
Düzce-Merkez Aktarla Köyü sınırları içinde bulunan Hira Yaylası İl Merkezine 36km. en yakın yerleşim yerine ise 22 km. mesafededir. 1500mt.rakımı olan yaylaya her türlü binek araçla ulaşım mümkün. Sarıçam, Gürgen, Köknar ve Kayın ağaçlarının hakim olduğu yayla, piknik, çadır kampı, foto-Safari, doğa yürüyüşü, dağcılık, çim kayağı, dağ bisikleti, atlı gezinti gibi aktiviteler için oldukça uygundur.
Gölyaka Yunus Efendi Köyü sınırlarında bulunan Unnuk Yaylası ilçe merkezine 15km. şehir merkezine 35km mesafededir.Her türlü doğa sporları için uygun olan yayla bakir güzelliğiyle dikkat çekmektedir.
Gölyaka Yunus Efendi Köyü sınırları içerisinde bulunan Kızık Yaylası ilçe merkezine 26 km mesafededir. Çadır kampı, karavan, foto safari Doğa yürüyüşü gibi sporlar için oldukça uygundur.
Yörükler Yaylası Düzcenin Kaynaşlı İlçesine bağlı Darıyeri Yörükler Köyündedir. Düzce'ye 15 km mesafede bulunan yayla, özellikle her yıl düzenlenen kamp ve Off-Road oyunları ile dikkat çeker. Doğa sporları içinde bölge oldukça uygundur.