Hızlı Menü

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı

ÇİLİMLİ

ÇİLİMLİ

 

Türkiye’nin tütün deposu olarak anılan Çilimli, dünyanın en iyi tütünü kabul edilen Virjinya tütünü üretimi ile Düzce ekonomisinde önemli rol oynuyor.
 

 
 

Çilimli`ye tepeden bakış.
 
D-100 karayolu üzerindeki Çilimli yoluna saptıktan sonra 5 km. yolunuz var ilçe merkezine ulaşmanız için. Kavak ve çınar ağaçları arasından Çilimli’nin merkezine keyifli bir yolculukla varıyorsunuz.
 

 
Merkezde son derece düzenli bir üçgen alan üzerine kurulmuş. Belediye binası, Çilimli Merkez Cami, ve eczane karşı karşıya yerleşmiş. Cami çok heybetli.
 

Çilimli Merkez Cami.
 
Aslında alanın orantısını göz önünde bulundurursanız cami biraz da büyük. Caminin imamı yeni atanmış, genç ve çağdaş bir din adamı. İç mekandaki çini ve kalem işi süslemeler insanı hayran bırakıyor.
 

Çilimli Merkez Cami`nin hayranlık uyandıran, kalemişi ile bezenmiş iç mekan görüntüsü.
 
Tabandan yukarıya doğru duvarlar 2 m. yüksekliğinde Kütahya Çinileri ile kaplanmış. Kubbenin göbeğinde hat sanatının güzel örneklerinden birisini görüyorsunuz. Camiye sadece girerken değil, çıkarken de şaşırıyorsunuz: Kapının sol tarafında asılmış olan elektronik saatte imsak, öğle ve akşam ezanlarının saatleri dijital harflerle kırmızı kırmızı göz alıyor. Hat ve kalem işi ile selamlayıp, modern teknolojinin ürünü dijital saat ile uğurluyorlar. 
 


  


Yazdır

Yukarı Çık