Hızlı Menü

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı

Balıkçı barınağı ve Akçakocalı balıkçılar

Balıkçı barınağı ve Akçakocalı balıkçılar

 

Tekneyi denize indirmek için el veren balıkçılar
dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyorlar.
 
Bir zamanlar kumsal olan ve yapılan düzenleme ile kıyısına set çekilerek yapılan balıkçı barınağı ise Karadenizli balıkçıların canlı renklere olan düşkünlüğünü yansıtıyor.
 
Gün boyu barınağa giriş çıkış yapan tekneler, ağlarını onaran balıkçılar, insanı Akçakoca’nın fotoğraflarını çekmeye, resmini yapmaya özendiriyor.
 
Sabahın erken saatlerinde güne başlayan Akçakoca’da sahil banklarından birine oturup limanı seyre koyulduğunuz zaman balıkçılar, tekne reisleri hatta tüm liman içinde çalışanların büyük bir dayanışma içinde olduğunu görüyorsunuz.
 
Eğer o gün denize bir tekne inecekse veya karaya çekilecekse herkes elindeki işi bırakıp yardıma koşuyor. Adeta tek vücut olan balıkçılar iş  bölümü yapıp, üzerinde tekneyi kaydıracakları felek adı verilen  keresteleri bir güzel yağlıyorlar.
 
Tekne her iki yanından kalın halatlarla sıkıca bağlanıyor ve  o halatlar çarklı makineye kilitleniyor. Teknenin devrilmemesi için kenarlara mertekler çekiliyor ve başlıyorlar tek komutla yüklenmeye.
 
Tekne büyükse, daha çok güç, el istiyor, düğümler zorlanıyor, burundan kalaslarla kaldıraç yapılıyor. Karadeniz insanının azmi, imanı karşısında daha fazla diretemeyen tekne, itiş kakış ve güç gösterisi arasında sulara kavuşuyor. Tabii bu kavuşma sırasında komutlar, sesler, espriler birbirine karışıyor.
 
"boş koy, haydaaa, bırak gelsin, hoooppp, ip çözilıy, ip çözilıyyy!… "
 
 
Bol balık bulunan Akçakoca  sahillerinde yaklaşık 60 ruhsatlı balıkçı teknesi var.
 
Balıkçılık tezkeresi bulunan 150 balıkçı, av yasağı dönemleri dışında yaz-kış tuttukları balıklar ile her dem taze balık yemenizi  sağlıyorlar.
       
Sahile açılan tüm sokaklar, açık hava kahveleri, butikler, hediyelik eşya dükkanları ile huzurlu bir çarşı görünümü sergilerken biz Akçakoca merkezinden ayrılıyor ve batıya doğru 3 km. yol alarak tarihi kaleye uzanıyoruz.


Yazdır

Yukarı Çık