Hızlı Menü

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı

Cıvıl cıvıl ve renkli bir turizm beldesi

Cıvıl cıvıl ve renkli bir turizm beldesi

 

 
 
 
 
Akçakoca, Düzce’ye 37 km.lik asfalt yol ile bağlı. Yemyeşil tepeler arasında geniş ve ferah bir güzergâh olan yolun, turizm mevsiminde artan trafiğine yüklü kamyon trafiği de ilave olunca, rampaları çıkmakta zorlanan kamyonlar, kendilerini sollamak için bekleyen araçların arkalarında birikmelere neden oluyorlar.
 
Özellikle rampalarda yeni şerit ilaveleri yapılması gerekiyor ve konuyla ilgili alt yapı çalışmaları hızla devam ediyor. Akçakoca’nın, kent girişini anımsatan yolu, tatil merkezine yakışan güzellikte. 1950–55 yıllarında tatil merkezi olma özelliğini öne çıkarmaya başlayan ilçeye bu yol inşa edilmiş.
 
 
Sahil yoğunluk nedeniyle yaz aylarında trafiğe kapatılıyor. Çevre ilçelere, mesire yerlerine asfalt yollarla bağlanıyor. Araç kullananlar yayla yollarında bulunan virajları kapalı dönmeye, pat pat araçlarına dikkat etmeliler.
 
Modern mimarisi ile hayranlık uyandıran Akçakoca Camii
 
İlçe merkezinde sizi, modern bir cami karşılıyor. Görkemli yapı, çevresi alışveriş merkezi olarak ilçenin odak noktası olurken çevre düzenlemesi, yeşil saha ve park alanları dikkat çekiyor.
 
 
Son yıllarda yapılmış olan saat kulesi ve onu aynı meydanda oturup rahatça seyretme dinlenme imkânı sunan araba tekerlekli estetik banklar göz okşuyor.
 
Meydandan sahil boyunca ilerliyor, kâh kağnı arabası tekerlekli banklarda oturup balıkçı barınağını seyrediyor, kâh dalgakıran üzerinde gezintiye  çıkarak
Akçakoca’yı bir de denizden seyredebiliyorsunuz.
 
Akçakoca sahilinde balıkçı tekneleri
 
Sahil boyunca dikkat çeken bir başka özellik ise köylerde mısır koçanlarını saklamak, depolamak için yapılmış ahşap kulübelerin kafe olarak kullanılıyor olması.
 
Günbatımında Akçakoca sahili
 
Etrafına açılan renk ahenk güneşlikler altında Karadeniz’in sahil kesimini zevkle seyredip, serinleticilerini veya çaylarını yudumlayanlar farklı bir yörede olduklarını hissediyorlar. İlçede Osmangazi, Konuralp Bey, Akçakoca Bey heykelleri dışında çeşitli simgesel anıtlar, çiçek havuzları ve kent mobilyaları görülüyor.
 
Akçakoca mimarisine güzel bir örnek
 
Testilerden yapılmış bir kompleks, çiçekler arasında çeşitli aslan, tavşan gibi hayvan figürleri, fındık heykelleri, köylerde, kırsal alanlarda kullanılan çeşitli tarım araçları, arabalar, balkon tırabzanları, süslü köprücükler dikkat çekiyor.


Yazdır

Yukarı Çık