Hızlı Menü

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı

Düzce Mesire Yerleri


 Düzce, iklimi, zengin doğal kaynakları, bozulmamış doğası, zengin tarihi ve kültürel varlığı, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu, alternatif turizme uygunluğu ve dört mevsim turizm imkanları ile her zaman gözde…Ormanları, Akarsu ve gölleri, soğuk su kaynakları, bol otlu yaylaları, eşsiz kumlu plajları ile doğal bir potansiyel arz eden Düzce, zengin piknik ve mesire alanlarına sahip.

Düzce çevresindeki belli başlı piknik ve mesire alanları;

 

Akçakoca ilçemizde bulunan Cumayanı piknik ve mesire alanı, Akçakoca’nın 3 km güneybatısında, Göktepe Köyü sınırlarındadır. Asırlık ulu çınar ağaçları ve yanı başındaki akarsuyuyla dinlence yeridir. Piknik ve mesire alanı olarak düzenlenen bölge aynı zamanda Selçuklulardan kalma tarihi hamam kalıntısı, tarihi Evliya camii ve Evliya Ahmet Dede Türbesi ile de dikkat çekmektedir. Bölge doğa yürüyüşü, fotoğraf çekimi için uygun olup alabalık ve yöresel yemek isteyenler içinde bir restaurantı bulunmaktadır.
Akçakoca’nın Akkaya Köyünde bulunan Akkaya Köyü piknik ve mesire alanı Akçakoca’nın 7 km doğusunda Karadeniz Ereğli Yolu üzerindedir. Bölge piknik ve mesire alanı olmasının dışında orman içi yürüyüş alanından kısa bir mesafeden ulaşılan Akkaya plajı ile de dikkat çekmektedir. Müdürlüğümüz ‘‘Akçakoca Akkaya Köyü Mesire Alanı Peyzaj Projesi’’ ile Bakanlığımızdan 45.000.00TL ödenek sağlamış ve Piknik ve mesire alanının iyileştirilmesi için 3 adet dere üzerine ahşap köprü, 1 adet kapalı oturma alanı, 2 adet wc ve çevre düzenlemesi için destek vermiştir. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan piknik alanı, ortasından geçen dere ile de görülmeye değerdir. Bölge doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadır kampı yapmak için uygun özelliktedir.
Düzce’nin Akçakoca ilçesi, Sarıyayla Köyünde bulunan, Sarıyayla Şelalesi ve piknik alanı İlçe merkezine 10 km mesafededir. Müdürlüğümüz ‘‘Akçakoca Sarıyayla Şelalesi Peyzaj Projesi’’ ile Bakanlığımızdan 40.000,00 TL ödenek sağlamış bölgenin iyileştirilmesi için iki adet ahşap köprü, 1 adet seyir terası wc oturma alanları ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Şelalenin keyifli seyri eşliğinde piknik yapabilir, yeşillikler arasında doğa yürüyüşü, foto-safari gibi etkinliklerde bulunabilirsiniz.
Düzce’nin Akçakoca İlçesi, Kurugöl Köyünde bulunan Kurugöl Kanyonu ve piknik alanı İlçe merkezine 13 km mesafededir. Müdürlüğümüz bölgenin iyileştirilmesi için ‘‘Akçakoca Kurugöl Kanyonu Peyzaj Projesi’’ile Bakanlığımızdan 40.000,00 TL ödenek sağlamış ve bu proje kapsamında, bölgede bulunan dere üzerine 4 adet ahşam köprü ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Bölge foto-safrari, trekking için uygundur.
Düzce’nin Akçakoca İlçesi Aktaş Köyünde bulunan Aktaş Şelalesi ve piknik alanı İlçe merkezine 10 km mesafededir. Çevresindeki zengin bitki örtüsü ile Akçakoca’nın görülmeye değer doğal güzelliklerinden olan bölge, deniz turizmi için gelen turistlerin yeni keşfetmeye başladığı yerlerden biridir. Aktaş Şelalesi, 50 mt. yüksekten düşen suyun sesi ve etrafını saran yeşillikler arasında muazzam yürüyüş parkuru ile trekking, Foto-Safari gibi doğa sporları için oldukça uygudur. Müdürlüğümüz ‘‘Akçakoca Aktaş Şelalesi Peyzaj Projesi’’ile Bakanlığımızdan 40.000,00 TL ödenek sağlamış, bölgede 4 adet ahşap köprü, şelalenin döküldüğü noktada havuz ve seyir terası ile çevre düzenleme çalışmaları yapılmıştır.
Ceneviz Kalesi, plajı ve piknik-mesire alanı, Akçakoca ilçesinin batısında, ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta bir burun üzerindedir. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafında giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Deniz tarafındaki duvarları tamamen yıkılmış olan kalenin içinde, bir su sarnıcı bulunmaktadır. Kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenmekte ise de, bu durum belgelenmiş değildir. Kale piknik ve mesire alanıdır. Gelen misafirler, hem doğa hem denizle baş başa bir ortamda piknik yapıp; mavi bayraklı Kale Plajı'nda denize girebilirler.
Güzeldere Şelalesi ve Piknik-mesire alanı, Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırları içerisindedir. Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Güzeldere Köyü’ndedir ve rakımı 630 metredir. Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 130 mt. yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunun değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye'nin en büyük şelalelerindendir. Altında Efteni Gölü Kuş Cenneti, üstünde Pürenli Yayla bütünlüğü, doğal alabalıkları, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir. Güzeldere Şelalesi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiştir. Elmacık Dağı (1700 mt)’na uzanan bu şelale ve çevresi orman yapısı ile de dikkat çekmektedir. Şelalenin bulunduğu alanda, Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler de görülmektedir. Piknik ve mesire yerinde yeme, içme, dinlenme ve konaklama tesisi mevcuttur. İlimizin mutlaka görülmesi gereken yerlerimdendir.
Düzce’nin Gölyaka ilçesinin Gölormanı Köyünde bulunan Toptepe piknik ve mesire alanı şehir merkezine 15km. mesafede bulunmaktadır. Halk arasında Şahin Tepesi olarak da adlandırılan bölge Düzce Ovasının kuş bakışı izlendiği en güzel noktalardan biridir. İlimizin zengin turizm potansiyellerini barındıran bu bölgede, Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilen ve Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olan Güzeldere Şelalesi ve göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biri olan ve bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü Kuş Cenneti bulunmaktadır. Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait bir adet piknik ve gazino amaçlı tesisin bulunduğu Toptepe yöresel yemeklerin de hazırlandığı görülmesi gereken yerlerden biri.
İlimiz Gölyaka ilçesinde bulunan Gölyaka Kültür Park, Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilmiştir. Gölyaka Kültür Park, mesire alanı olmasının dışında golf turizmi için oldukça uygun bir alana sahiptir. Yeme içme wc mevcuttur.
Düzce ili, Gölyaka İlçesi Bakacak Köyü Değirmendere mevkiinde bulunan Bakacak Şelaleleri ard arda sıralı 6 şelaleden oluşmaktadır. İlçe merkezine 6 km mesafede bulunan şelalelerden ilki çevresinde, Müdürlüğümüz ‘‘Gölyaka Bakacak Şelalesi Peyzaj Projesi’’ ile Bakanlığımızdan 2011 yılında 90.000,00 TL ödenek sağlamış çevre düzenleme çalışmalarını yapılmıştır. Bölge, Piknik ve mesire alanı olması dışında doğa sporları, motor sporları, bisiklet sporları, Doğa yürüyüşleri, Foto-Safari gibi etkinlikler için oldukça uygundur.
İlimiz Gölyaka İlçesi Bakacak Köyü, Çamlık tepesinde bulunan piknik-mesire alanı ilçe merkezine 12km mesafededir. Bölge yine Müdürlüğümüz ‘‘Gölyaka Bakacak Mesire Alan Peyzaj Projesi’’ ile Bakanlığımızdan 30.000,00 TL ödenek sağlamış çevre düzenlemesi yapılmıştır. Mesire alanında çim halı saha birde voleybol sahası bulunmaktadır. Bölge Motor sporları, bisiklet sporları karavan ve çadır kampı, doğa yürüyüş parkurları ile foto-safari yapmak için oldukça uygundur.
Düzce’nin Gölyaka İlçesi Değirmentepe Köyünde bulunan piknik ve mesire alanı ilçe merkezine 5 km mesafededir. Müdürlüğümüz ‘‘Gölyaka Değirmentepe Köyü Mesire Alan Peyzaj Projesi’’ile Bakanlığımızdan 30.000,00 TL ödenek sağlamış alanın iyileştirilmesi çalışmaları yapılarak bölgeye kazandırılmıştır. Aksu Deresi kıyısında bulunan mesire alanı, kavlayan ağaçlarının gölgesinde keyifli vakit geçirmek isteyenler için ideal. Bölgede Doğal kaynak suyundan beslenen çeşme, piknik alanı, çocuk oyun parkı ve wc bulunmaktadır.
Düzce’nin Gölyaka İlçesi Yazlık Köyünde bulunan mesire alanı İlçe merkezine 3km mesafededir. Müdürlüğümüz ‘‘Gölyaka Yazlık Köyü Mesire Alan Projesi’’ ile Bakanlığımızdan 30.000,00 TL ödenek sağlamış ve bölgeye kazandırılmıştır. Çam ağaçlarının gölgesi altında düzenlenen piknik alanında doğal kaynak suyu çeşmesi ve wc bulunmaktadır.
Düzce'nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500mt. Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek “Cadı Kazanı” içinde, derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürüyor. Tabiat Anıtı olarak ilan edilen Samendere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.
Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi, Eskiköy Mahallesinde bulunan Gırgın Çayırı piknik ve mesire alanı İlçe merkezine 2,5 km mesafededir. Alanda çocuk oyun gurubu, kamelya, piknik alanları wc ve yöresel yemekler tadabileceğiniz birde restaurant bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti için uygundur.
Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi Dipsizgöl Köyünde bulunan Çamlıpınar Göleti piknik ve mesire alanı ilçe merkezine 10km. mesafededir. Müdürlüğümüz bölgenin çevre düzenlemesi için Bakanlığımızdan 50.000,00TL ödenek sağlamış alanın iyileştirilmesi çalışmaları yapılmıştır
Düzce’nin Yığılca İlçesinde bulunan Saklıkent Şelalesi, Yedigöller yolu güzergahında İlçe merkezine 5km mesafededir. İlimizin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden olan Saklıkent Şelalesi, trekking, dağ bisikleti ve foto-safari için oldukça uygun. Müdürlüğümüz ‘‘Yığılca Saklıkent Şelalesi Peyzaj Projesi’’ile Bakanlığımızdan 85.000,00TL ödenek sağlamış bölgenin piknik-mesire alanı olarak iyileştirilmesi çalışmaları yapılmıştır.
Düzce İli Cumayeri-Dokudeğirmen Köyü yanından geçen Büyük Melen Nehri Raftinge elverişli 13 km. lik parkuru olması sebebiyle Türkiye'nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı yer olmasının yanında Melen Irmağı çevresinde doğal güzellikleri ile yöre halkının mesire yeri olarak kullandığı bir bölgedir. Yılın her döneminde profesyonelce rafting ve kano yapılan Dokuzdeğirmen Köyü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce pilot bölge seçilmiştir. Alt yapısı tamamlanmış ve Valiliğimiz İl Özel İdaresi tarafından Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyünde gerekli tesisler yapılmıştır. Dokuzdeğirmen Köyü, içinden geçen Melen Çayı üzerine kurulmuş su değirmenlerinden dolayı bu isimle anılan bir köydür. Köyde tabi varlıklara kayıtlı 600 yaşında Çınar Ağacı bulunmaktadır. Her yıl Cumayeri Kaymakamlığı tarafından organize edilen Rafting ve Turizm Şenlikleri büyük ilgi görmektedir.
Küçük Melen Çayı üzerinde kurulmuş 425 hektarlık bir alana yayılmış olan Hasanlar Barajı, özellikle mevsimlere bağlı olarak değişen doğal güzelliğiyle etkileyicidir. Düzce kara yolu üzerinden Yığılca ilçesi yolu takip edilerek gidilir ve şehir merkezimize yaklaşık 50 Km. mesafede dir. Olta balıkçılığı ve doğa yürüyüşleri için çok uygundur.Her yıl geleneksel olarak baraj gölünde yelken yarışları yapılmaktadır
Çilimli ilçesine bagli olan Tepeköy Köyü'nün hemen yaninda yer alan bu piknik alani ilçeye 3 km uzakliktadir. Mese agaçlariyla kapli ormaninda kekik kokan havasiyla güzel bir mesire yeridir. Burasi her yil Hidrellez Gününde (6 Mayis) çevre köylerden ve ilçelerden gelen insanlarla adeta dolup tasmaktadir. Mese Agaçlarina salincaklarini kuran piknikçiler ayni zamanda futbol oynayabilmektedirler


Yazdır

Yukarı Çık